W rocznicę wyzwolenia obozu w Gutowie (2018-01-18) przejdź do galerii

W środę 17 stycznia z okazji 73. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof fili w Gutowie oddano hołd ofiarom, które upamiętnia pomnik - miejsce pamięci pomordowanych kobiet pochodzenia żydowskiego. W uroczystości uczestniczyli wójt Gminy Tomasz Ewertowski, pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Lubawa, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rumienicy wraz z uczniami oraz mieszkańcy. 

Obóz w Gutowie był największym z podobozów Stutthof na Ziemi Lubawskiej. W sierpniu 1944 roku skierowano do niego ok 1200 więźniarek, obywatelki: Austrii, Czechosłowacji, Holandii, Jugosławii, Polski, Rumunii, Węgier i ZSRR. Kobiety zmuszano m.in. do kopania rowów przeciwpancernych na linii Gutowo – Rumian. 17 stycznia 1945 roku podjęto decyzję o likwidacji obozu. 

Część kobiet Niemcy popędzili w kierunku Nowego Miasta Lubawskiego. W obozie pozostało ok. 400 chorych i najbardziej wycieńczonych więźniarek, które po nie udanej próbie uśmiercenia zastrzykami esesmani wyprowadzili na boisko szkolne, by je zabić kijami oraz kolbami karabinów. Zamordowane kobiety zostały pogrzebane przez miejscową ludność w zbiorowej mogile niedaleko szkoły. Upamiętniając te tragiczne wydarzenia, w minioną środę 17 stycznia złożono na pomniku kwiaty, zapalono znicze oraz odmówiono wspólną modlitwę. 

UG Lubawa

lista postów
przejdź do galerii