LUBAWA KOCHA POMAGAĆ! (2019-08-07) przejdź do galerii

W ubiegłą sobotę, 3 sierpnia, odbyła się kolejna w tym roku wycieczka edukacyjna z Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych zorganizowana w ramach zadania publicznego „Cykl wycieczek oraz spotkań związanych z kulturą i historią miasta Lubawa oraz Ziemi Lubawskiej” dofinansowanego przez samorząd powiatowy.

Niemal dziewięćdziesięciu uczestników przejechało „Grunwaldzkim szlakiem” trasę długości ok. 45 km, a wydarzenie tym razem połączone było z charytatywną zbiórką na rehabilitację Kacpra z Targowiska Dolnego, chorującego na nowotwór mózgu.
Targowisko było pierwszym punktem naszej wyprawy.

Marcin Deka ciekawie jak zawsze przedstawił uczestnikom historię miejscowości oraz przybliżył rolę jaką prawdopodobnie mogła odgrywać na dawnym handlowym bursztynowym szlaku. Następnie peleton udał się do Bratiana, gdzie o krzyżackim zamku będącym jedną z głównych w regionie krzyżackich warowni opowiadał Dariusz Kawka.

Najwięcej czasu spędziliśmy w Nowym Mieście Lubawskim. Tu na uczestników czekał regeneracyjny posiłek, po którym spacerem zwiedzili zabytkową część miasta oraz wnętrza Bazyliki Mniejszej pw. Tomasza Apostoła, posiadającej największy w Polsce zespół malowideł ściennych. Najciekawsze miejsca oraz historię tego pięknego obiektu przybliżył nam kościelny, znający każdy zakamarek Świątyni.

Kolejnym punktem wycieczki był Kurzętnik i góra zwana Kurnikiem, na której do dziś znajdują się ruiny dawnego zamku krzyżackiego. Widok rozpościerający się ze szczytu zapierał uczestnikom dech w piersiach, a o historii tego miejsca opowiadał Dariusz Kawka. Nie wszyscy zdawali sobie sprawę, że to właśnie pod Kurzętnikiem wojska krzyżackie planowały stoczyć bitwę, która ostatecznie w lipcu 1410 r. odbyła się na polach grunwaldzkich.

Droga powrotna była okazją do skorzystania z malowniczej ścieżki rowerowej przebiegającej po trasie dawnej linii kolejowej łączącej Brodnicę z Iławą. O jej historii uczestnicy usłyszeli na stacji Bratian, która była ostatnim punktem wyprawy. Tu również mogliśmy ogłosić, że podczas wycieczki udało się zebrać kwotę 1152 zł na rehabilitację Kacpra, który kilka dni wcześniej obchodził swoje dziewiętnaste urodziny. Kacprowi życzymy szybkiego powrotu do pełni sił oraz społecznej służby w harcerstwie i straży pożarnej, którą wcześniej z zapałem pełnił.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność i serca otwarte na pomoc. Taki odzew inspiruje do dalszych działań, dlatego już dziś planujemy kolejne wydarzenia. Ciekawych i malowniczych miejsc w regionie nie brakuje, potrzebujących naszej pomocy również. Zatem do zobaczenia!  

Mateusz Szauer
Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych

lista postów
przejdź do galerii