ODDALI HOŁD POMORDOWANYM (2019-09-12) przejdź do galerii

W sobotę, 7 września br. odbyła się kolejna rowerowa wycieczka zorganizowana przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Tym razem uczestnicy mogli symbolicznie uczcić pamięć pomordowanych w trakcie II Wojny Światowej mieszkańców Ziemi Lubawskiej.

Punktualnie o godzinie 14.00 na parkingu przed Bankiem Spółdzielczym w Lubawie zjawiła się grupa kilkudziesięciu miłośników „dwóch kółek”. Trasa przejazdu „ŚLADAMI POMORDOWANYCH POGRANICZNYM SZLAKIEM” prowadziła przez miejscowości Byszwałd, Rodzone, Radomno, Pustki, Rakowice i Targowisko Dolne.

Drogowskazami i jednocześnie najważniejszymi punktami wyprawy były pomniki i obeliski przypominające ogrom tragedii tamtych czasów:
– w Lubawie pomnik Chrystusa Króla, pomnik przy ul. Browarowej, tablica pamięci W. Asta, tajny obóz dla młodocianych przy ul. Grunwaldzkiej,
- w Byszwałdzie pomnik pomordowanych mieszkańców,
- zbiorowa mogiła w tzw. Borku k. Lubawy,
- w Radomnie pomnik ofiar terroru lat okupacji,
- w Białej Górze kamień upamiętniający harcerskie pogotowie wojenne.

Wycieczka była także okazją, aby pokazać uczestnikom granice II Rzeczpospolitej, które przebiegały niegdyś wzdłuż rzeki Drwęcy, a także przez Jezioro Radomno. W Radomnie, dzięki gościnności tamtejszego proboszcza, rowerzyści zwiedzili także kościół parafialny, który wybudowano w pierwszych latach XX wieku, w miejscu, gdzie wcześniej zniszczeniu uległa niewielka drewniana świątynia.

Krótkie prelekcje dotyczące poszczególnych miejsc i wydarzeń bardzo zaciekawiły uczestników, a wygłosili je: Teresa Kłosowska, Marcin Deka, Mateusz Szauer oraz Dariusz Kawka.  Przy ścieżce rowerowej w okolicy Radomna na wszystkich czekał regeneracyjny poczęstunek – tym razem „swojskie jadło” przygotowane przez: Dorotę Kawka, Gabrielę Gawlik, Edytę Gawlik-Szauer, Agnieszkę Kucińską i Dorotę Wrońską, którym raz jeszcze serdecznie dziękujemy.

Szczególne podziękowania kierujemy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie, która po raz kolejny nie zawiodła i zabezpieczała trasę od strony medycznej.
Wycieczka zrealizowana w ramach zadania publicznego „Cykl wycieczek oraz spotkań związanych z kulturą i historią miasta Lubawa i Ziemi Lubawskiej” dofinansowanego przez samorząd powiatowy, była okazją do refleksji  nad dramatycznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w naszym regionie w okresie niemieckiej okupacji. I chociaż od wybuchu II Wojny Światowej minęło 80 lat, są ludzie, przeżycia i fakty, które należy ocalić od zapomnienia.

Mateusz Szauer
Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych

lista postów
przejdź do galerii