Przez dziurkę od klucza… czyli co słychać u dzieci, młodzieży i seniorów z gminy Lubawa! (2019-10-17) przejdź do galerii

Jesień w Łążynie
Przyszła jesień. Za oknami ciemno i ponuro. Jesienna aura nie sprzyja spacerom, ale dzieciom ze Świetlicy Środowiskowej w Łążynie wcale to nie przeszkadza.
Przy każdej nadarzającej się okazji bardzo chętnie chodzą na dwór, spędzają czas na placu zabaw i boisku. Kiedy naprawdę robi się zimno i wietrznie wracają do świetlicy, by tam uczestniczyć w zajęciach.
W ostatnich dniach dzieci wybrały się na spacer, aby nazbierać darów jesieni. Z zebranych szyszek, kasztanów i żołędzi robiły figurki. W świetlicy odbyło się prawdziwe kasztanowe szaleństwo. Dzieci wykazały się wielką kreatywnością. W mgnieniu oka powstawały coraz to nowe kasztanowe cuda: gąsienice, jeże, konie i ślimaki.
Innego dnia uczestnicy robili jesienne lampiony. Wystarczyły do tego plastikowe kubki i farby plakatowe. Resztę zrobiła dziecięca pomysłowość i wyobraźnia. Dużym zainteresowaniem cieszą się też zajęcia kulinarne. Uczestnicy bardzo chętnie robili gofry i naleśniki. Popisowym daniem okazała się pizza, którą dzieci zajadały się przez cały dzień.

Jesień zawitała do Prątnicy  
Korzystając z pięknej jesiennej pogody uczestnicy Świetlicy Środowiskowej w Prątnicy chętnie spędzają czas na spacerach, zbierając kasztany i liście oraz obserwując zmieniającą się przyrodę.
Świetną formą integracji są także zajęcia kulinarne oraz liczne zajęcia sportowe. Ważnym wydarzeniem były także występy dziewczyn z grupy teatralnej podczas Gminnych Dożynek w Rumienicy oraz  Dnia Pieczonego Ziemniaka w Tuszewie.
Istotnym elementem zajęć świetlicowych są rozmowy. Rozmawiamy zarówno o sprawach codziennych, relacjach z kolegami, ale także o planach na przyszłość czy nawet o smutku po utracie kogoś bliskiego. Często odwiedzamy także swoich bliskich zmarłych na cmentarzu i obserwujemy zmiany w przyrodzie. Wiele czasu poświęciliśmy także na dekoracje jesienne i generalne porządki. Odbyły się także liczne zawody m.in.: w piłkarzyki czy na największą wieżę z kubków i klocków magnetycznych. Uczestnicy uczyli się także samodzielnie przygotowywać gofry, frytki i sandwicze. Do świetlicy dołączyli nowi wychowankowie, którzy każdego dnia zapoznają  się z zasadami i zwyczajami panującymi na świetlicy oraz poznają się ze swoimi starszymi kolegami i koleżankami. Wiele czasu poświęciliśmy także na intensywne przygotowania do występu z okazji dożynek (pokaz ognia) oraz występu z okazji dnia pieczonego ziemniaka (pokaz świetlny). Dziewczyny zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Jesienny czas w Rakowicach
W trakcie ostatnich dni w Świetlicy Środowiskowej w Rakowicach skupiliśmy się głównie na upiększaniu naszej świetlicy.
Udało nam się to wykorzystując odpady przeznaczone do recyklingu. Tym oto sposobem powstały nowe pojemniki do kredek, pędzli czy nożyczek. Dzieci mogły wykazać się kreatywnością, umiejętnościami manualnymi oraz zdolnościami artystycznymi. Ponadto na naszej tablicy pojawiły się jesienne pejzaże oraz obrazy malowane rzeczami do tego nie przeznaczonymi, np. butelkami, taśmami czy nakrętkami.
Nie brakowało u nas również zajęć kulinarnych, po których degustowaliśmy nasze ulubione wagoniki, zapiekanki czy gofry z dodatkami – próbując nowych przepisów uzupełniamy na bieżąco nasz świetlicowy zeszyt przepisów kulinarnych.
Kiedy tylko pogoda nam pozwala wychodzimy na świeże powietrze i korzystamy z uroków  jesieni, ostatnio zbieraliśmy kolorowe liście, którymi również ozdobimy naszą salę. Próbowaliśmy również swoich umiejętności pracy w grupie, podczas nowej zabawy, nazywanej „rzeka czekolady”. Tylko zgranemu zespołowi udaje się przez ową rzekę przejść, a uczestnikom świetlicy udało się za pierwszym razem, co podbudowało ich samoocenę i zjednoczyło grupę. Uczestnicy również spróbowali swoich sił w Marshmallow Challenge, czyli zadań, do których wykonania używali pianek. Wszyscy próbowali zbudować wieże z makaronu, taśmy, nitki i tytułowej pianki. Efekt był imponujący.

Pierwszy raz podczas zajęć „ożywialiśmy kamienie”. Na jednym ze spacerów szukaliśmy skał, które przypominają nam kształtem jakieś przedmioty. Po powrocie oczyściliśmy je i ozdobiliśmy farbami. Tak powstały m.in. głośnik JBL, smartfon, serce, muszelka, śrubka czy obraz rozgwieżdżonego nieba. Ponadto powstały również kamienne obrazy.

Motanie Bab z Klubem „Senior+” w Mortęgach

W dniu 7 października 2019r. członkowie Klubu „Senior+” w Mortęgach udali się do małej miejscowości Sąpy, gdzie znajduje się  Zagroda Edukacyjna „Ziołowy Dzbanek”, by uczestniczyć w warsztatach z motania bab.
Na warsztatach seniorzy tworzyli motanki z ziół , materiałów i włóczki oraz poznali symbolikę słowiańskich lalek dobrych intencji. Dzięki nim, osoby biorące udział w warsztatach, mają okazję zrozumieć, że rzecz wykonana przez siebie, więcej znaczy niż coś kupionego. Tak samo ktoś ważny cieszy się osobistego podarku.
Seniorzy po warsztacie zjedli obiad i zostali oprowadzeni po gospodarstwie. Uczestnicy wyjazdu na pamiątkę otrzymali swoje lalki i w dobrych nastrojach wrócili do domu.  

Czytaj więcej…
Więcej informacji (szczegółowe) znajdziesz na naszej stronie http://gopslubawa.pl Zapraszamy

lista postów
przejdź do galerii