Msza święta w Lubawie z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości (2019-11-11) przejdź do galerii

W dniu dzisiejszym 11 listopada w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele św. Jana i Michała Archanioła w Lubawie o godz. 10.30 została odprawiona uroczysta msza święta, której przewodniczył proboszcz parafii ks. dr Marcin Staniszewski.

Na początku mszy św. kapłan przytoczył słowa Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego cytując:

Dla nas po Bogu, największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej. Będziemy kochali wszystkich ludzi na świecie, ale w porządku miłości. Po Bogu więc, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym, nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi. I chociażby obwieszczono na transparentach najrozmaitsze wezwania do miłowania wszystkich ludów i narodów, nie będziemy temu przeciwni, ale będziemy żądali, abyśmy mogli żyć przede wszystkim duchem, dziejami, kulturą i mową naszej polskiej ziemi, wypracowanej przez wieki życiem naszych praojców”.

W homilii kapłan zwrócił uwagę na temat dziejów naszego Narodu w oparciu o  słowa i  postawę  Prymasa Tysiąclecia, w nauczaniu którego znajdujemy odpowiedź na pytanie: Jaka Polska? Słowa Sługi Bożego jakże są aktualne w kontekście współczesnej rzeczywistości politycznej.

"Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości. A narodowi potrzeba wielkości. Nie myślcie, że naród może wypełnić swoje zadanie tylko z pomocą ludzi bez wyrazu, którzy żyją byle jak, aby przeżyć, aby jakoś się odkuć, aby wykręcić się tanim kosztem; dzisiaj na uczelni profesorowi, a jutro na urzędzie czy stanowisku podjętym obowiązkom. Łatwizna życiowa jest największym wrogiem współczesnej Polski. Nie tylko niekompetencje, ale i nieuczciwość ludzi kompetentnych, wykształconych, znających swoje zadania, nawet dobrze uposażonych, może doprowadzić do straszliwej katastrofy naszej ojczyzny”. 

W uroczystej Eucharystii oprócz mieszkańców naszego miasta i okolic uczestniczyli przedstawiciele samorządu miasta i gminy Lubawa. Podniosły charakter Mszy Świętej nadawała obecność pocztów sztandarowych.

(mz)

lista postów
przejdź do galerii