
17 stycznia w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie podczas uroczystej akademii zainaugurowane zostały obchody 100. rocznicy powrotu Lubawy i Ziemi Lubawskiej do Macierzy jakże ważnej uroczystości dla naszego miasta i regionu.
W uroczystości oprócz uczniów i nauczycieli obecni byli: przedstawiciele władz samorządowych naszego miasta z burmistrzem Maciejem Radtke, ks. dziekan Marcin Staniszewski, przedstawiciele Kuratorium w Olsztynie, radni powiatu iławskiego, przedstawiciele Rady Rodziców oraz rodzice i przyjaciele szkoły.
Wszystkich obecnych powitał dyrektor szkoły Mirosław Kowalczyk dziękując wszystkim za włączenie się obchody 100. rocznicy powrotu Lubawy do Polski.
Mimo, że już 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, Lubawa powróciła do Macierzy dopiero 19 stycznia 1920 roku. Stało się tak na mocy traktatu wersalskiego, który w styczniu 1920 roku wchodził w życie.
19 stycznia 1920 roku o godz. 10.00 Niemcy opuścili koszary w Lubawie, a do Lubawy ul. Lidzbarską (Lautenburger Strasse), dzisiejszą 19. Stycznia, wkroczył II batalion 47 pułku piechoty Strzelców Kresowych (wojska gen. Halera) z podporucznikiem Ptaszkiem na czele, w towarzystwie członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W imieniu mieszkańców powitał wojska burmistrz Stanisław Wolski, który przejął zarząd miasta od ostatniego niemieckiego burmistrza Oscara Kude.
W Hali widowiskowej OSiR przy ul.św. Barbary uczniowie szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny od czasów rozbiorów do chwili wyzwolenia i powrotu do Polski.
Przepięknym wzruszającym momentem podczas uroczystości było wniesienie przez uczniów 7 klas szkoły Flagi Biało–Czerwonej długości 25 metrów i szerokości 3 metrów oraz odśpiewanie Hymnu Państwowego.
Akademię przygotowali uczniowie szkoły pod kierunkiem Jolanty Knoblauch, Stanisłąwa Grzywacza i Witolda Fafińskiego.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z tej akademii.
(mz)
przejdź do galerii