Policjanci apelują. Uważajmy na oszustów (2020-06-21)

Przestępcy nastawieni na łatwy i szybki zysk są bezwzględni, a do osiągnięcia celu wykorzystają każdą metodę. Przedstawiają się np.: jako policjanci czy prokuratorzy prowadzący działania na terenie powiatu. O tym przekonały się kolejne mieszkanki naszego regionu.

W powiecie iławskim nieznany sprawca dzwoniąc na numer stacjonarny, należący do mieszkanki powiatu, oświadczył, że jej dowód jest unieważniony. Podczas rozmowy nie sprecyzował żadnych zadań a jedynie wypytywał się z kim mieszka co bardzo zaniepokoiło kobietę. Na koniec tylko dodał, że zostanie jej przysłane awizo, z informacją,  jej dowód jest unieważniony

Do kolejnej mieszkanki naszego regionu zadzwonił mężczyzna z informacją, że jej córka jest obserwowana przez oszustów. Sprawca podczas rozmowy telefonicznej dopytywał kobiety czy w domu ma pieniądze w kwocie 10 000 zł.  

Policja apeluje o zachowanie szczególnych środków ostrożności, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług bankowości internetowej i mobilnej. Pamiętajmy, oszuści są bezwzględni i zrobią wszystko aby osiągnąć swój cel. Wykorzystają do tego zaufanie innych osób do policjantów, czy przedstawicieli innych instytucji. Nie ma dla nich znaczenia wiek, sytuacja rodzinna, poziom życia i stan zdrowia osób, które atakują. W swojej chciwości nie cofną się przed „wyczyszczeniem kont” swoich ofiar do zera.

Dlatego zwracajmy uwagę na to, jakie dane i komu udostępniamy. Często podpisując zgody handlowe czy akceptując regulaminy, niepotrzebnie wyrażamy zgodę na udostępniane naszych danych innym podmiotom i instytucjom. Dane osobowe, to bardzo cenny „towar”, szczególnie dla oszustów, którzy chętnie skorzystają z okazji pozyskania naszych danych i skorzystania z nich w celu np. zaciągnięcia pożyczki czy kredytu. Starajmy się nie udostępniać zbyt pochopnie swoich danych poprzez formularze internetowe oraz telefonicznie. Weryfikujmy to, czy osoby które się z nami kontaktują, są rzeczywiście przedstawicielami instytucji, o których mówią.

źródło: KPP Iława

lista postów