Pijany rowerzysta w gminie Lubawa miał 3,6 promila alkoholu (2020-06-23)

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach, w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Tak też był w przypadku trzech mieszkańców powiatu iławskiego.

Suscy policjanci podczas patrolu miasta i gminy zostali poinformowani, iż drogami gminy jeździ prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący ciągnikiem. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazanym kierunku. Kiedy zauważyli pojazd postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Jednak kierowca pomimo użytych przez policjantów sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie reagował tylko kontynuował jazdę. Następnie wjechał na pole porzucił ciągnik i uciekł. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że pojazdem kierował 32 – latek. Funkcjonariusze przesłuchali świadków oraz wykonali oględziny. Mieszkaniec gminy Susz w najbliższym czasie ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Tymczasem po zgłoszeniu przez świadka funkcjonariusze w gminie Lubawa na drodze krajowej nr 15 zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Policjanci wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 33 – latek kierował jednośladem mając 3,6 promila alkoholu w organizmie.

W Kisielicach policjanci zatrzymali również do kontroli drogowej kierującego rowerem.  Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że 33 – latek także kierował jednośladem będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wskazało ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwi kierujący to od lat jeden z ważniejszych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym kraju, tylko w 2019 roku na terenie powiatu iławskiego spowodowali 42 zdarzenia drogowe.

Przypominamy!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

Natomiast  za niewykonanie polecenia do zatrzymania pojazdu mechanicznego kodeks karny przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

źródło KPP Iława 

lista postów