Znęcał się nad tatą został aresztowany (2020-06-23)

Sąd Rejonowy w Iławie na wniosek prokuratora oraz policjantów zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące sprawcy przemocy domowej. 52 -latek podejrzany jest o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad swoim tatą. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę po kolejnej domowej awanturze. Teraz podejrzanemu o przemoc może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o awanturze domowej. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że mężczyzna wszczął awanturę ze swoim tatą,  wyzywał go oraz bił pięściami i kijem. W związku z powyższym funkcjonariusze postanowili zatrzymać mężczyznę w policyjnej celi. W trakcie dalszych czynności ustalili, że takie zachowanie mężczyzny trwa od dłuższego czasu. Mieszkaniec powiatu iławskiego podczas awantur, które wszczynał będąc pod działaniem alkoholu wyzywał mężczyznę, niepokoił wchodząc do pokoju o różnych porach dnia i nocy, bił tatę pięściami i kijem po całym ciele a nawet dusił. Na podstawie zgromadzonych materiałów, sąd zastosował wobec sprawcy przemocy domowej tymczasowy areszt. 52 - latek najbliższe trzy miesiące spędzi w więzieniu.

Kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują, aby  każdy reagował widząc przemoc. Tak jak w tym przypadku, wystarczył tylko jeden telefon, a sprawca przemocy domowej został odizolowany od rodziny i nie ma już możliwości znęcania się nad najbliższymi. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i  innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę policji o fakcie znęcania się. Policjanci  sprawdzą  każdy taki sygnał.

Również pod numerem telefonu 801120 002 w ramach Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie konsultanci Pogotowia „Niebieska Linia”  w przypadkach przemocy w rodzinie uruchamiać będą nowy rodzaj interwencji. W wyniku otrzymania od osób pokrzywdzonych informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie lub niedotrzymaniu warunków probacji przez sprawcę mężczyźnie  prawomocnie skazanego za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej, konsultanci Pogotowia „Niebieska Linia” będą podejmować działania o charakterze interwencyjnym przez powiadamianie policji i kuratorów, którzy w swoich środowiskach lokalnych będą uruchamiać działania zmierzające do odwieszenia wykonania kary pozbawienia wolności lub warunkowego przedterminowego zwolnienia.
 

źródło  KPP Iława

lista postów