Nietrzeźwy kierujący rowerem na jednej z ulic Lubawy (2020-06-26)

Wysoka grzywna, ograniczenia lub pozbawienia wolności, a przede wszystkim ryzyko utraty zdrowia lub życia - to dla niektórych wciąż za mało, by zniechęcić ich do nieodpowiedzialnych zachowań kiedy jadą chociażby rowerem. Policjanci wobec osób rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego stwarzających realne zagrożenie dla innych użytkowników dróg, nie mają taryfy ulgowej.

Pierwszego z nietrzeźwych kierujących rowerem zatrzymali policjanci zatrzymali policjanci na jednej z ulic w Lubawie. W trakcie czynności policjanci wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 52 – latek kierował rowerem mając 0,7 promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna został ukarany mandatem karny za popełnione wykroczenie a rower przekazany osobie wskazanej przez zatrzymanego.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego jednośladem zatrzymali policjanci w Kisielicach. Okazało się, że 59 – latek kierował rowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna w najbliższym czasie ze swojego zachowania będzie się tłumaczył przed sądem.

Pomimo wielu apeli nadal odnotowujemy przypadki nietrzeźwych kierujących samochodami oraz rowerami. Ryzykują oni nie tylko swoje życie, ale również swoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy !!!

Policjant ma możliwość ukarania znajdującego się pod wpływem alkoholu rowerzystę  na miejscu interwencji. Jeśli funkcjonariusz uzna, że w danym przypadku nie trzeba orzekać zakazu prowadzenia pojazdów, może nałożyć na cyklistę mandat. Za wykroczenie polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila we krwi) cyklista zapłaci od 300 do 500 złotych. Za jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila we krwi) – 500 złotych. źródło KPP Iława

lista postów