„Bitwa o wozy” – MSWiA sfinansuje wozy strażackie dla gmin o najwyższej frekwencji wyborczej (2020-06-26)

"Bitwa o wozy" - tak nazywa się nowa akcja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która zachęcać ma Polaków do głosowania w wyborach. Na czym polega? Po jednej z gmin do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w wyborach 28 czerwca z każdego z województw otrzyma środki na sfinansowanie średniego wozu gaśniczego. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku to Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość osiągnął najlepsze wyniki właśnie w mniejszych gminach.

Gminy do 20 tys. mieszkańców będą walczyć o nowe wozy strażackie.
W każdym województwie, gmina do 20 tys., która zanotuje najwyższą frekwencję podczas wyborów 28 czerwca, otrzymać ma wóz strażacki o wartości 800 tys. zł
To pomysł MSWiA. Akcja zyskała nazwę "Bitwa o wozy"

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział, że w Polsce jest 16 tys. ochotniczych straży pożarnych, z czego 4,5 tys. straży jest w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym - oznacza to, że nie są one wyspecjalizowane i sprofesjonalizowane.

Wiceminister Wąsik zaznaczył przy tym, że istnieją samorządy, które nie mają wkładu własnego - są to zazwyczaj gminy wiejskie poniżej 20 tys. mieszkańców. – Dlatego chcielibyśmy zaproponować dla tych gmin pewną ofertę, także dla strażaków ochotników, którzy są też liderami lokalnych opinii, są niezwykle szanowani w społeczności lokalnej – powiedział.

– Zgromadziliśmy środki tak, by jeszcze przekazać 16 samochodów sfinansowanych w całości przez MSWiA. Ale chcielibyśmy namówić lokalne społeczności właśnie tych niebogatych gmin do aktywności za tydzień 28 czerwca – przekazał Wąsik.

Akcja otrzymała nazwę "Bitwa o wozy". – 16 wozów - po jednym na każde województwo. I ta gmina do 20 tys. mieszkańców, w której frekwencja wyborcza będzie najwyższa otrzyma środki na sfinansowanie w całości średniego samochodu gaśniczego – zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o samochód o wartości około 800 tys. zł.

– Zachęcamy społeczności lokalne do aktywizacji, do pokazania, że ich głos jest ważny. (...) Bądźcie aktywni, zdobądźcie dla swojej społeczności lokalnej samochód gaśniczy – powiedział Wąsik.
 
materiał prasowy: www.gov.pl

lista postów