Już wkrótce uroczystości odpustowe w Lipach koło Lubawy (2020-06-27)

27 czerwca 1877 roku miało miejsce pierwsze z objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Objawienia te miały miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes. To jedyne zatwierdzone przez Kościół objawienia w Polsce. 

W Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lipach już 1 lipca (środa) odbędzie się doroczny Odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Przypomnijmy, że w roku 1969 roku figurkę Matki Bożej Lipskiej, podczas uroczystości odpustowych, koronował kardynał Stefan Wyszyński, a w 1994 roku uroczystościom w Lipach przewodniczył Prymas Polski, kardynał Józef Glemp.

7 czerwca br. w Warszawie miał odbyć się proces beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego, który koronował Matkę Boską Lipską, jednak został przełożony na czas nieokreślony w związku z panującą epidemią koronawirusa.

Dnia 2 lipca 2014 r. w 45-tą rocznicę koronacji figury Matki Bożej Lipskiej rozmawialiśmy z ks. Przemysławem Śliwińskim, lubawianinem, rzecznikiem Archidiecezji Warszawskiej. Ksiądz Przemysław przywiózł do Lubawy kopię prywatnych zapisków ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, które zostały odtajnione miesiąc wcześniej.
Prymas Tysiąclecia skrupulatnie, dzień po dniu zapisywał wszystkie wydarzenia, w których uczestniczył w czasie swojej posługi. Ku wielkiej naszej radości okazało się, że pod datą 2 lipca 1969 r. umieścił opis z wydarzeń koronacyjnych w Lipach.
Poniżej publikujemy całą treść zapisków kardynała dotyczących tej uroczystości oraz wywiad, którego na ten temat udzielił nam ks. Przemysław Śliwiński.

>>>zapiski ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego   

W roku ubiegłym, 2 lipca o godz.10.30 Prymas Polski abp. Wojciech Polak w asyście księży biskupów z kilku diecezji odprawił uroczystą Eucharystię i wygłosił homilię z okazji uroczystości 50-lecia koronacji cudownej figurki Matki Bożej Lipskiej.
W uroczystej mszy udział wzięli: Edmund  Piszcz - arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej - Arkadiusz Okroj, bp Wiesław Śmigiel - Ordynariusz Diecezji Toruńskiej i biskup pomocniczy naszej diecezji Józef Szamocki.
Prymas Polski podkreślił podczas homilii, że sanktuarium w Lipach odgrywa bardzo ważną rolę w historii kościoła archidiecezji gnieźnieńskiej. Na zakończenie Eucharystii Prymas Polski wspomniał o rodzinnych powiązaniach z Ziemia Lubawską:
Z ziemią lubawską łączą mnie radosne i trudne wspomnienia. Radosne to te, które przeżywałem w dzieciństwie odwiedzając moich śp. wujów i ciocię na tej ziemi, moje kuzynostwo, które żyje, z którymi w sercu tą wieź przeżywam.
- Trudne, bo mój śp. dziadek leśniczy z jednej z leśniczówek na tym terenie, stąd został zabrany  do łagru w Czelabińsku, w którym przesiedział kilka lat. Dziękując za odzyskany dar  wolności, wrócił szczęśliwie. Mama wspominała, że kiedy szedł do kościoła, kobiety wychodziły z domów i  pytały: Panie leśniczy, a co z moim? O niektórych wiedział, że tam zostali i oddali swoje życie żebyśmy my byli wolni.
- Ziemia piękna, ziemia trudna, ziemia błogosławieństwem Boga umocniona i jednocześnie łaską  przez wstawiennictwo Maryi, niech wyprasza Wam Ona wszelkie łaski.

Zapraszamy również do zapoznania się z pracą ks. Dawida Galanciaka byłego wikariusza Parafii w Lubawie pt. Jubileusz 50-lecia koronacji figury Matki Bożej Lipskiej w Lubawie

Tegoroczny odpust będzie jednak inny niż zawsze. Podajemy kilka informacji od kustosza sanktuarium ks. Mieczysława Rozmarynowicza o tegorocznym odpuście.

Ze względu na trwającą epidemię został zmieniony program Odpustu:
- Nie będzie procesji z fary w Lubawie do Sanktuarium w Lipach. W związku z tym zapraszamy Pielgrzymów i Duchowieństwo bezpośrednio do Lip.
- O godz. 15.00  rozpoczniemy Uroczystości Odpustowe w Lipach.
- Ponieważ nie będzie indywidualnego błogosławieństwa dzieci, będzie dodatkowa Msza św. o godz. 17.30 dla Rodziców z Dziećmi, także po to, aby uniknąć wielkiego zgromadzenia podczas głównej Sumy Odpustowej.
- Księża, którzy przybędą na Odpust, proszę o gorliwą pomoc w konfesjonale ze względu  na to, że wielu wiernych długo nie było u spowiedzi.

Do koncelebry należy zabrać swoje szaty liturgiczne w kolorze białym. Wszystkich Księży  zapraszam na główny posiłek w Domu Pielgrzyma. Można też skorzystać w międzyczasie z napojów i posiłków w  "Księżówce 

1 lipca (środa)
15.00 - Uroczyste nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie z sumą odpustową pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Śmigla
17.30 - Msza św. z udziałem dzieci
19.30 - Msza św. z udziałem rolników
20.30 - czuwanie modlitewne z udziałem zespołów wokalnych i instrumentalnych
22.30 - Droga Krzyżowa ze świecami
24.00 - Msza św. i czuwanie przy figurze Matki Bożej

2 lipca (czwartek)
6.30 - Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny
07.00 - Msza św. poranna
09.00 - Liturgia pokutna
10.30 - Suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego
15.00 - Msza św. z udziałem kierowców i poświęcenie pojazdów
16.30 - Nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie z uroczystym błogosławieństwem figurą Matki Bożej
18.00 - Msza św. w farze

3 lipca (piątek)
10.00 - Msza św. z udziałem chorych w farze

opr. mz
foto mz


lista postów