Kierowali pod wpływem alkoholu. Kierujący rowerm w Lubawie miał 2.8 promila (2020-07-03)

Wysoka grzywna, ograniczenia lub pozbawienia wolności, a przede wszystkim ryzyko utraty zdrowia lub życia - to dla niektórych wciąż za mało, by zniechęcić ich do nieodpowiedzialnych zachowań, kiedy jadą pojazdem. Policjanci wobec osób rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego stwarzających realne zagrożenie dla innych użytkowników dróg nie mają taryfy ulgowej.

Pierwszego z nietrzeźwych kierujących rowerem zatrzymali policjanci na jednej z ulic w Lubawie. W trakcie czynności wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 47 – latek kierował rowerem mając 2,8 promila alkoholu w organizmie.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego jednośladem zatrzymali również policjanci w Lubawie. Okazało się, że 19 – latek kierował rowerem mając 2,3 promila alkoholu w organizmie.

Tymczasem w Stradomnie na drodze krajowej nr 16, 45 – latek kierował rowerem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Natomiast w Tynwałdzie policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. W trakcie czynności policjanci wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 26 – latek kierował jednośladem mając 0,6 promila alkoholu w organizmie i trzy aktywne zakazy  kierowania pojazdami. Mężczyzna został zatrzymany a motorower przekazany osobie przez niego wskazanej.

Pomimo wielu apeli nadal odnotowujemy przypadki nietrzeźwych kierujących pojazdami. Ryzykują oni nie tylko swoje życie, ale również swoich bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy !!!

Policjant ma możliwość ukarania znajdującego się pod wpływem alkoholu rowerzystę  na miejscu interwencji. Jeśli funkcjonariusz uzna, że w danym przypadku nie trzeba orzekać zakazu prowadzenia pojazdów, może nałożyć na cyklistę mandat. Za wykroczenie polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila we krwi) cyklista zapłaci od 300 do 500 złotych. Za jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila we krwi) – 500 złotych.

źródło KPP Iława
 

lista postów