Przez dziurkę od klucza… czyli co słychać u dzieci, młodzieży i seniorów z gminy Lubawa! (2020-08-07) przejdź do galerii

Warsztaty wyjazdowe ekonomii społecznej
W miesiącu lipcu uczestnicy V edycji projektu „Aktywna przyszłość” wzięli udział w dwóch wizytach studyjnych w ramach  „Warsztatów wyjazdowych ekonomii społecznej”, w których mieli możliwość odwiedzenia wsi tematycznej oraz poznania specyfiki funkcjonowania spółdzielni socjalnej.

Z pierwszą wizytą uczestnicy udali się do wsi tematycznej „Garncarska Wioska”. Jest to przedsiębiorstwo działające we wsi Kamionka koło Nidzicy. Wioskę prowadzi Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Na terenie Garncarskiej Wioski można zwiedzić garncarnię, zielarnię, kuźnię mazurską, zabytkową stodołę ze sprzętami rolniczymi i gospodarstwa domowego mazurskiej wsi, muzeum „Skarby Ziemi” – kolekcja skamieniałości i minerałów. Uczestnicy podczas wizyty zwiedzili teren wioski z przewodnikiem i wzięli udział w warsztatach garncarskich, w ramach których każda z osób ulepiła ręcznie z gliny wybrany na podstawie własnego pomysłu przedmiot. Kolejnym etapem warsztatów była możliwość zdobienia ceramiki, z której skorzystał każdy z uczestników.

Drugim miejscem docelowym wizyty była wieś Jerutki w gminie Świętajno, w powiecie szczycieńskim,  która z inicjatywy mieszkańców i działającej na jej terenie Fundacji „Kreolia-Kraina Kreatywności” w 2013 roku przeobraziła się w wieś tematyczną pn. „Jerutki- Wieś sztuki”. Wizytę rozpoczęła Prezes fundacji – Joanna Gawryszewska, która przybliżyła uczestnikom profil działalności wsi, fundacji oraz spółdzielni socjalnej „Bulwar”. Beneficjenci mieli okazję aby przyjrzeć się z bliska szerokiemu spektrum działań jakie mają miejsce na terenie wsi Juretki m.in. punktowi przedszkolnemu prowadzonemu przez fundację „Kreolia” oraz spółdzielni socjalnej „Bulwar” o profilu gastronomicznym. Kolejnym etapem warsztatów wyjazdowych było zdobienie przez uczestników toreb tkaninowych, po wcześniejszym sporządzeniu szkicu z wykorzystaniem wybranych przez nich szablonów.
Celem warsztatów wyjazdowych było zwiększenie wiedzy uczestników projektu z zakresu ekonomii społecznej oraz przybliżenie im specyfiki funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych oraz wsi tematycznych jako alternatywnej formy aktywizacji zawodowej.

Lipiec w Rakowicach

W okresie wakacyjnym w Placówce Wsparcia Dziennego w Rakowicach obowiązuje świetlica podwórkowa. Podczas zajęć dbamy o nasze bezpieczeństwo, dlatego dopasowujemy zajęcia do obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Spędzamy wspólnie czas na świeżym powietrzu. Podczas pierwszych wakacyjnych zajęć stworzyliśmy nowy wewnętrzny regulamin świetlicy oraz  Na początku wakacji odwiedzili nas żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej – 4 Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Morągu. Mieliśmy okazję obejrzeć dokładnie wóz wojskowy oraz posłuchać o zawodzie żołnierza. Dzieci mogły zadawać pytania, na które uzyskały szczegółowe odpowiedzi. Wiele radości sprawiło dzieciom również malowanie farbami  na folii. Powstały obrazy, których tematem przewodnim są wakacje. Nie zabrakło również inwencji twórczej w postaci portretów, które powstały po przyłożeniu twarzy do  folii, a kolega ją odrysowywał. W deszczowe dni urządziliśmy wyścig kapselkowych wyścigówek . Każdy z nas stworzył własne, niepowtarzalne auto z korka po napojach, następnie zbudowaliśmy trasę przejazdu. Na prowadzenie wyszły osoby, które wykazały się precyzją, starannością i umiejętnością opanowania emocji, jednak jak się okazało, każdorazowe wypadnięcie z toru czy pokonania trudnego odcinka trasy skutkowało głośnymi okrzykami i dopingiem.
Wakacje w Prątnicy!
Po kilkumiesięcznej przerwie związanej z ograniczeniami w związku z epidemią koronawirusa 7.07.2020 r. wznowiono działalność Świetlicy. Radość dzieci i wychowawcy była ogromna! Mogliśmy rozpocząć wspólne wakacje.
Wiele czasu poświęciliśmy na rozmowy  o tym co się działo przez te kilka miesięcy, co było najtrudniejsze i czego to nas nauczyło. Z przyjemnością chodziliśmy na spacery, graliśmy w piłkę na dużym boisku, badmintona oraz zorganizowaliśmy „Walkę o flagi” na  zieleńcu.

Wiele pozytywnych wrażeń zapewniły zajęcia plastyczno-techniczne: powstały m.in. piękne prace z filcu, ozdoby z makaronu, przedmioty z masy solnej i flagi . Wznowiono również trening sztuczek cyrkowych oraz różne zajęcia sportowe m.in. rozgrywki w piłkę siatkową , nożną i boule. Jednak największym powodzeniem cieszył się wodny mopo-hokej i wodna bitwa na balony. Wiele pozytywnych wrażeń zapewniły także zajęcia z malowania kreda po chodniku oraz malowania na wielkiej folii stretch.  

Czytaj więcej…

Więcej informacji (szczegółowe) znajdziesz na naszej stronie http://gopslubawa.pl  Zapraszamy
 

lista postów
przejdź do galerii