Uwaga mieszkańcy Lubawy i okolic. Uwaga! Oszuści! (2020-09-11)

„Na policjanta, „wnuczka”, „na inkasenta”, a teraz także „na konto prokuratora” - przestępcy nie ustają w wymyślaniu nowych metod, za pomocą których próbują oszukać jak najwięcej osób. Przeciwko nim stają policjanci, którzy nie ustają w ściganiu bezdusznych oszustów, bezwzględnie wykorzystujących naiwność i dobrą wolę swoich ofiar. Jednak pamiętajmy, że w pierwszej kolejności za bezpieczeństwo swoje i naszego mienia odpowiadamy my sami.

9.10.2020 w ciągu kilku minut sprawca dzwonił do pokrzywdzonych informując, że jest policjantem. Powiedział, że jedna z kobiet dostała fałszywą paczkę i przyjadą zablokować jej konto. Inna osoba natomiast usłyszała, że ma podsłuch a policjant chce mu przekazać jakiś list. Sprawca rozpytywał pokrzywdzonych również o oszczędności jak i wysokość emerytury oraz lokaty i bank, w którym trzyma pieniądze.

Na szczęście nie doszło do oszustwa a pokrzywdzeni o zaistniałej sytuacji poinformowali prawdziwych policjantów

Po raz kolejny ostrzegamy!


W przypadku oszustw „na policjanta” pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy!

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować - powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast trzeba powiadomić Policję.

Apelujemy również do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia.

Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.

źródło KPP  Iława

lista postów