DLA ZUZI PRZEMIERZYLI ROWERAMI POGRANICZNY SZLAK (2021-09-07) przejdź do galerii

W ubiegłą sobotę, 4 września odbyła się kolejna w tym roku edukacyjna wycieczka rowerowa z Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych pn. „SZLAKIEM DAWNEJ GRANICY POLSKO-NIEMIECKIEJ”. Pogoda dopisała, a na starcie przy Banku Spółdzielczym w Lubawie pojawiło się trzydziestu uczestników.

Trasa wycieczki o długości ok. 40 km wiodła przez miejscowości Rodzone, Ławice, Gromoty, Mątyki, Gierłoż Polska, Zielkowo, Kazanice, Byszwałd i Lubawa. Wyprawa przebiegała głównie w pobliżu dwóch rzek – Drwęcy i Gizeli, które jeszcze w 1939 r. były pilnie strzeżonymi odcinkami granicy państwowej. O historii jej ustanowienia krótką prelekcję wygłosił Dariusz Kawka, a w miejscowości Rodzone uczestnicy odkryli pozostałości po dawnych budynkach przygranicznych, które widniały na przedwojennych mapach.

Nazwy miejscowości Gierłoż Polska położonej na terenie gminy Lubawa oraz Gierłoży znajdującej się na terenie gminy Ostróda do dziś pozostają trwałym śladem ówczesnego przebiegu granicy pomiędzy Polską a Niemcami. W Ławicach odwiedziliśmy izbę pamięci urodzonego tam Emila von Behringa, który w 1901 r. jako pierwszy w historii otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Odkryta przez niego szczepionka przeciw tężcowi i błonicy jest stosowana do dziś. W Kazanicach o historii miejscowości i Kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła opowiedział Marcin Deka, a w tamtejszej Szkole Podstawowej im. Stanisława Dziwisza na wszystkich uczestników czekał swojski poczęstunek.

Ostatnim przystankiem na trasie było znajdujące się w pobliżu Byszwałdu miejsce pamięci zamordowanych przez hitlerowców w czasie II Wojny Światowej czternastu Polaków, głównie mieszkańców tej miejscowości.
Przy okazji wycieczki odbyła się zbiórka charytatywna na rehabilitację Zuzi Szachniewicz z Lubawy, która od urodzenia cierpi na nieuleczalną chorobę – Zespół Dravet, padaczkę lekooporną, zaburzenia termoregulacji i opóźnienia psycho-ruchowe. Obecny na wyprawie tata Zuzi – Robert Szachniewicz opowiedział uczestnikom o codziennej walce z chorobą, co było dla wszystkich niesamowitym świadectwem.

Rowerzyści po raz kolejny pokazali, że mają serca otwarte na pomoc potrzebującym, gdyż udało się zebrać w sumie 1350 zł! Dużą część tej kwoty stanowił wynik licytacji gadżetów przekazanych przez Powiat Iławski. Licytację zdecydowanie wygrały Przedszkola Niepubliczne Smerfolandia i Bajkolandia, ale swój niemały wkład dołożyli również mieszkańcy Kazanic. W imieniu Zuzi i jej rodziców wielkie podziękowania dla wszystkich! 

Tych, którzy jeszcze chcieliby pomóc zachęcamy do wpłat na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą” z dopiskiem „ZUZANNA SZACHNIEWICZ, 19299”.
Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia. Pomoc przy poczęstunku okazały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kazanic w składzie: Małgorzata Kamińska, Daria Rybińska, Krystyna Guzowska, Anna Guzowska, Barbara Dobrowolska, Jadwiga Maliszewska, Urszula Mieczkowska, Paulina Banacka, Sabina Borkowska, Joanna Pokojska, Mirosława Borkowska z Emilią Grzybowską na czele. Organizacyjnie wspierali uczestników także Karolina Pokojska, Robert Szachniewicz i Mieczysław Zelma oraz miejscy radni Dariusz Kawka i Piotr Pokojski. Nie zabrakło także druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie, którzy kiedy tylko mogą wspierają nasze wydarzenia, a ich obecność sprawia, że uczestnicy wycieczek mogą czuć się bezpiecznie.

Wyprawa zakończyła kolejny cykl spotkań związanych z kulturą i historią Lubawy oraz Ziemi Lubawskiej realizowany przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w ramach zadania publicznego dofinansowanego przez Powiat Iławski. Dziękuję raz jeszcze wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy nam pomagają. Oczywiście to nie koniec wydarzeń jakie mamy w planach. Wiele pomysłów podsuwają nam sami mieszkańcy, dlatego już niebawem znów zaprosimy ich do aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Mateusz Szauer
Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych
Fot. Mariusz Zadroga, LSIS

lista postów
przejdź do galerii