Spotkanie rolników w Lubawie w sprawie ASF (2021-09-08) przejdź do galerii

Bardzo trudna jest sytuacja w rolnictwie na Warmii i Mazurach w związku z kolejnymi ogniskami Afrykańskiego Pomoru Świń. Rolnicy domagają się uruchomienia skupu interwencyjnego żywca wieprzowego i zmiany przepisów dotyczących walki z ASF, które utrudniają im sprzedaż świń z terenów objętych restrykcjami.

Sala konferencyjna w hotelu Copernicus w Lubawie wypełniona była po brzegi. Hodowcy przybyli by domagać się pomocy. O swoich problemach informowali przedstawicieli parlamentu, rządu, służby weterynaryjne i instytucje współpracujące z rolnictwem.

7 września w Lubawie odbyło się spotkanie rolników. Wzięli w nim udział Poseł na Sejm RP Zbigniew Ziejewski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, lek. wet. Jerzy Kornowski, przedstawiciel firmy Animex Piotr Kowalski dyrektor d.s. Skupu  żywca z Ełku,Łukasz Bartkowski- zastępca dyrektora ARiMR w Olsztynie,  powiatowi lekarze weterynarii, starosta powiatu iławskiego- Bartosz Bielawski, wójt gminy Lubawa -Tomasz Ewertowski oraz rolnicy i producenci trzody chlewnej.  Zabrakło niestety posłów z innych partii z naszego terenu, a szczególnie posłów z PIS. 

Poseł Ziejewski podkreślił, że konieczna jest depopulacja dzików. Trzeba uruchomić skup interwencyjny mięsa na rzecz rezerw strategicznych.  Po rozmowie z ministrem  rolnictwa prawdopodobnie od  15 października  br.  zostaną wypłacone  także pieniądze, wyrównujące straty rolnikom z powodu ASF. Wnioski o te fundusze należy składać w biurach powiatowych ARiMR. 

Co dalej? Może kluczowe decyzje zapadną podczas dzisiejszego spotkania w Sejmie na podkomisji rolnictwa.Rolnicy zebrali 30 postulatów.W dniu dzisiejszym do Sejmu udała się wraz z posłem grupa rolników, która  przedstawi postulaty z dwóch spotkań rolników w Skarlinie i Lubawie.Reprezentacja rolników,  o godzinie 14 weźmie udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt.
  (mz)

Zapraszam do wysłuchania całości nagrania z wczorajszego spotkania w Lubawie.

 

lista postów
przejdź do galerii