Lubawski akcent podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Olsztynie (2024-05-13) przejdź do galerii

13 maja br. przedstawiciele rządu, władz lokalnych, służby mundurowe oraz mieszkańcy zgromadzili się, aby uczcić bohaterską postawę strażaków podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka. Wydarzenie to było hołdem dla tych, którzy z oddaniem i poświęceniem pełnią służbę na rzecz społeczeństwa, narażając często własne życie dla dobra innych.

W uroczystościach wziął udział Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, który wyraził swoje uznanie oraz wdzięczność dla strażaków za ich heroizm i gotowość do poświęceń w każdym momencie.
Podczas Mszy Świętej, odprawionej w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, zgromadzeni modlili się za zdrowie i bezpieczeństwo strażaków oraz ich rodzin.

Głównym punktem obchodów był uroczysty przemarsz ulicami miasta, w którym udział wzięli strażacy z różnych jednostek, reprezentujący różne służby ratownicze. Podczas obchodów strażacy przygotowali także stoiska, na których uczyli dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego oraz demonstrując, jak postępować w sytuacjach zagrożenia. To ważny element edukacyjny, który przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz roli strażaków w społeczeństwie.

Wzruszający moment miał miejsce podczas uroczystego apelu w Hali Urania, gdzie zaprezentowano niezwykłe akty odwagi i poświęcenia strażaków oraz uhonorowano tych, którzy wykazali się wyjątkowym poświęceniem w służbie.

Wśród Odznaczonych znalazło się czterech druhów ratowników z OSP Lubawa.

Druhowie Piotr Karbowski, Marcin Stawiarski i Paweł Turulski zostali odznaczeni Krzyżem Rycerskim za Męstwo, Ratowanie Życia i Ochronę  Mienia.
Druh Piotr Milewski także z OSP Lubawa otrzymał odznakę Świętego Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej.

Przypomnijmy zdarzenie za, które trzech druhów ratowników otrzymało   Krzyż Rycerski
W styczniu po godz. 18.00 strażacy przebywali w remizie i w pewnej chwili do jednostki przybiegł mężczyzna, poinformował druhów, że w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Lubawie podczas rozgrywek ligi tenisa stołowego zasłabł starszy mężczyzna. Strażacy ratownicy, zabrali ze sobą defibrylator i torbę medyczną PSP-R1.
Do hali mieli ok. 70 metrów, wiec bardzo szybko byli na miejscu zdarzenia i przejęli reanimację od osób znajdujących się w sali. Po użyciu defibrylatora mężczyzna odzyskał funkcje życiowe. Na miejsce zdarzenia dotarł także ZRM i przejął pacjenta od ratowników z OSP Lubawa.Mężczyzna -mieszkaniec Lubawy żyje i w rozmowie ze mną - autorem tekstu wujek Heniek dziękuje,kolegom z ligi tenisa,strażakom i ratownikom medycznym za to ,że "wrócił do życia".

Na podst. gov.pl i elubawa opr. mz  

foto OSP Lubawa

lista postów
przejdź do galerii