Zorza polarna i noc perseidów nad naszym regionem (2024-08-13)

Rok 2024 przynosi wyjątkowe warunki do obserwacji zorzy polarnej w Polsce. Zjawisko to, zazwyczaj kojarzone z obszarami polarnymi, staje się coraz częstsze również na niższych szerokościach geograficznych. Wszystko za sprawą zwiększonej aktywności słonecznej, która osiąga swoje maksimum w 11-letnim cyklu.

Wzmożona aktywność słoneczna powoduje silne rozbłyski i koronalne wyrzuty masy (CME), które zderzając się z ziemskim polem magnetycznym, wywołują zorze polarne. Już w maju 2024 roku mieliśmy okazję podziwiać to zjawisko nad Polską, a prognozy wskazują, że to nie koniec atrakcji. W nadchodzących miesiącach, zwłaszcza jesienią i zimą, możemy spodziewać się kolejnych widowiskowych pokazów na niebie.

Kształt zorzy bywa różnorodny i zależy od tego, w jaki sposób promieniowanie przedarło się do atmosfery. Mogą to być efektowne świetlne filary, falujące pasma, ale też zwykła poświata. 

Meteory z roju Perseidów mają związek z kometą 109P/Swift-Tuttle. To kometa okresowa, która przelatuje w pobliżu Ziemi co 133 lata. Pierwszy raz dostrzeżono ją w 1862 roku. Pozostałości po stopniowym rozpadzie komety wpadają w ziemską atmosferę i spalają się, tworząc widowisko, które nazywamy potocznie “deszczem meteorów”. 

opr. mz

Foto Olaf Karczewski 
Zdjęcie wykonane w okolicy Grabowa, pięknie widoczne filary zorzowe.


lista postów