
W roku 2025 po raz pierwszy w historii odbyła się Gala Muzyki Jazzowej Fryderyk Festiwal. Środowisko jazzowe celebrowało swoje święto 23 marca w Muzeum Polin w Warszawie, a w roli gospodarzy wystąpili Aga Zaryan oraz Roch Siciński.
To wydarzenie podkreśla rosnące znaczenie muzyki jazzowej na polskiej scenie i oddaje jej należne miejsce wśród największych wydarzeń muzycznych w kraju. Podczas Gali poznaliśmy laureatów prestiżowych statuetek Fryderyków, a na scenie wystąpili wybitni artyści reprezentujący różnorodne oblicza jazzu: od klasycznych brzmień po nowoczesne, eksperymentalne formy.
To był wieczór pełen improwizacji, emocji i niepowtarzalnej energii, który zapisze się w historii nie tylko nagród Fryderyk, ale także polskiego jazzu.
"Pierwsza w historii Fryderyków Gala Muzyki Jazzowej to wyjątkowe wydarzenie, które stało się wspólną przestrzenią dla różnorodnego środowiska jazzowego, łączącą pokolenia i prezentującą nietypowe muzyczne spotkania. To z naszej strony dowód tego, że muzyka jazzowa osiąga ogromne sukcesy w Polsce i zagranicą. Nie zapomnieliśmy przy tym o wielkich artystach, którzy na stałe zapisali się w historii polskiej muzyki jazzowej" - mówi Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający Związku Producentów Audio Video.
"Mariaż sztuki z diamentami jest dla nas bardzo ważny. Sztuką dla nas jest również muzyka jazzowa i muzyka klasyczna i to się wiąże z tym, że cały czas jesteśmy właśnie firmą wspierającą. Mamy nadzieję, że nasz mecenat pozwoli oszlifować jeszcze niejeden diament w muzyce klasycznej i w muzyce jazzowej. Szczególnie bliska jest nam kategoria Debiut Roku, która bardzo współgra z naszym autorskim programem, który powołaliśmy rozpoczynając właśnie budowę House of Diamond, właśnie Raw Art Discovery by Master, który wspiera młode talenty, młode osoby w sztuce" - mówią Katarzyna i Piotr Janiszewscy, właściciele House of Diamond, partnerzy wydarzenia.
Wśród laureatów jest pochodzący z Rożentala Tomasz Dąbrowski.
Jazzowy Artysta Roku: Tomasz Dąbrowski
Jazzowy album Roku: Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings Better
"Jest mi tym bardziej miło, że tak wiele osób postanowiło oddać głos na album "Better". Jest to o tyle abstrakcyjne, myślę - przez moją wrodzoną skromność, że każdy z listy nominowanych w obu kategoriach zasługiwał na tego Fryderyka. To pierwsza Gala, więc ktoś musi być pierwszy, choć muzyka to nie jest sport, uważam, że to dobra decyzja. Siła tkwi w sumie tych wszystkich istnień, które są naokoło i każdy z nas, my artyści, jesteśmy sumą doświadczeń, które są na naszej drodze. Ja mam ogromną przyjemność, że mogę kierować, współtworzyć zespół, który składa się tylko i wyłącznie z potwornie kreatywnych osób i mam nadzieję, że tak już będzie zawsze".
Na scenie wystąpiło niemal 50 znakomitych artystów, a wśród nich m.in.:
Ewa Bem, Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Aga Derlak, Kuba Więcek,
Anna Serafińska, Bernard Maseli i Atom String Quartet. Za koncepcję
artystyczną Gali odpowiedzialny był Nikola Kołodziejczyk.
Fryderyki to najważniejsze w Polsce nagrody muzyczne, przyznawane od
1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek
Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi niemal 1 800
artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży
fonograficznej.
Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.
Fryderyki w kategoriach jazzowych otworzyły tegoroczne święto polskiej
muzyki. 30 marca w jednej z najdoskonalszych akustycznie sal
koncertowych Europy: w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego
Radia NOSPR w Katowicach odbędzie się Gala Muzyki Klasycznej Fryderyk
Festiwal 2025, a 5 kwietnia poznamy laureatów kategoriach muzyki
rozrywkowej podczas Gali Muzyki Rozrywkowej Fryderyk Festiwal 2025 w
przestrzeniach Tauron Arena Kraków.
W kategorii Jazzowy Kompozytor Fryderka otrzymał Mateusz Smoczyński, Fonograficzny Debiut Roku Jazz - Szymon Zawodny, w kategorii współczesna Muzyka Improwizowana - Marcel Baliński i Współgłosy
Poniżej prezentujemy materiał filmowy z roku 2019Powstał dziewiąty album muzyka pochodzącego z Rożentala Tomka Dąbrowskiego, zatytułowany "When I Come Across".
Muzyk jest uważany za jednego z najbardziej oryginalnych trębaczy na
europejskiej scenie jazzowej. Przypominamy także, że Tomek gościł w
Lubawie w Miejskim Ośrodku Kultury w 2010 roku. Od kilku lat mieszka w
Danii.
materiał prasowy festiwalu